Patkányok, avagy ismerd meg az ellenfeleidet!
Patkányok látványa sok embert megijeszt, a népszerűtlen állatok körébe tartoznak, a legtöbb ember undorodik tőlük, koszosnak, piszkosnak, fertőzőnek gondolja őket.
Pedig ezek a rágcsálók intelligensek, gyanakvóak, igen óvatosak, megfigyelték, hogy a kihelyezett méregből egyáltalán nem esznek, ha azt látják, hogy elpusztult az a társuk, aki fogyasztott belőle. Hírnevükkel ellentétben tiszta állatok, fejlett tisztálkodási ösztönnel rendelkeznek. Valójában hasonlóan tiszta állatok, mint macskák. Ha piszkosnak érzik a bundájukat, azonnal tisztálkodni kezdenek.
A róluk kialakult kép elsősorban élőhelyüknek, életmódjuknak, és az élősködőinek köszönhető. Étkezési szokásukban pedig jobban hasonlítanak az emberre, mert ha van rá lehetőségük biztosan a friss élelmiszereket dézsmálják meg előszőr, és ők sem szeretik a dohos, penészes élelmiszereket. Az más kérdés, hogy ínséges időben mire fanyarodnak rá.
Válogatósak is, kedvelik a szemes terményt, amennyiben ez elegendő mennyiségben jelen van, akkor nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem fogadják el a rágcsálóirtó pépet. A nem paraffinos készítmények a vizes, párás közegben hamar romlanak, így a romlott íze miatt se fogyasztják el azokat, nehéz őket átverni.
Mit tudhatunk a táplálkozási szokásaikkal kapcsolatban?
Az a tapasztalat a táplálkozásukkal kapcsolatban, hogy keveset esznek az élelemből egyszerre, szinte kóstolgatják (nem habzsolják be egyszerre az egészet, mint pl. a kutyák), ha megfájdul a hasuk abbahagyják az evést. Gyanakvásuk és intelligenciájuk miatt, csak olyan méreg eredményes az irtásukra, ami nagyon lassan fejti ki mérgező hatását. Csak így van esély arra, hogy több példány is egyen a méregből (a legtöbb patkányméreg ilyen) így kiirtva az egész kártevő kolóniát. Ráadásul a többségük gyorsan ellenállóvá válik a méreggel szemben…
A környezetükhöz remekül alkalmazkodnak, tudnak úszni, ugrani, mászni, gyorsak és szinte megélnek a jég hátán is, az előbb említett képességeik miatt zord körülmények között is képesek életben maradni.
Leleményes állatok, hiszen helyváltoztatásához szívesen használják a modern tömegközlekedési eszközöket. Lehet ez vonat, hajó, kamion sőt repülőgép is, a rakományokban megbújnak és máris útra keltek, ez a tény is hozzájárult gyors elterjedésükhöz.
A patkány az emlősök osztályának rágcsálók rendjébe, ezen belül az egérfélék családjába tartozik. A köznyelvben patkány alatt leggyakrabban a vándorpatkányt vagy a házi patkányt értik. Bár rengeteg, több mint 50 féle faj él a világon, Magyarországon elsősorban e két faj van jelen, a kisebb házi patkány és a testesebb vándorpatkány.
Mit kell tudnunk a vándorpatkányról és a házi patkányról?
Míg a vándorpatkánnyal leggyakrabban a városokban találkozhatunk, addig a házipatkány elsősorban vidéken, kisebb falvakban fordul elő, házak padlásán, gabonatárolókban.
A vándorpatkány nagyon szapora, nyolchetes korában már ivarérett, és a vemhesség csak három hétig tart, így három havonta új generáció születhet. A nőstény alkalmanként akár tíz kölyköt is világra hozhat. Ha elegendő táplálék áll rendelkezésre, egy szülőpárnak egy év alatt akár 800 utóda is születhet.
A vándorpatkány nem véletlenül kapta ezt a nevet. Bár átlagos körülmények között helyhez kötötten él, és fészkétől pár száz méternél jobban nem távolodik el, de ha nem jut elegendő táplálékhoz, akkor vándorlásba kezd.
A házi patkány csak ritkán él magányosan, általában 20-60 tagú csoportokba verődik, amelyeken belül nem épül ki szigorú rangsorrend vagy párkapcsolat. Szaganyagokkal jelölik meg járataikat, hogy a vetélytársaik tudtára adják, a terület már foglalt. Fészküket papír- és gyapjúdarabokból, növényi rostokból tákolják össze, többnyire a tetőgerendák között, a falon vagy a földön lévő mélyedésekben és üregekben. Mindenevőnek is mondhatjuk, de inkább magokat és más növényi terményeket eszik. Fehérjére is szüksége van, kisebb rovarokat, bogarakat is elfogyaszt. Ez az állat körülbelül 2-3 évig élhet.
A házi patkány kevésbé szapora, mint rokona, a vándorpatkány, évente csak két szaporodási időszaka van. De van olyan év, amikor 4 alkalommal is kölykezhet. Az átlagos alom 3-10 kölyök, de már 23 utódra is volt példa. A vemhességi idő 21-23 nap. Az újszülöttek teljesen tehetetlenek, szőrtelenek, a szemük csukott, siketek. A kis kölyköknek 10 nap múlva kezd kinőni a szőrük, a szemük pedig a rákövetkező hétre kinyílik. Ezután már elhagyogatják a fészket, és 21-23 napos korukban már el is választhatók anyjuktól. Nyolc hetes korukban válnak ivaréretté.
És mi baj a tömeges jelenlétükkel?
Sajnos több súlyos betegség terjesztésért felelősek, terjeszthetik a szalmonellát, sőt, a szőrükben élő bolhák közreműködésével a kolerát is, és a testükre tapadt kórokozókat pedig az élelmiszereinkre is átvihetik. (A házi patkányon élősködő bolhák okozták a középkori pestisjárványokat is.)
A patkány roppant kártékony állat, nem csak a gabonát és az élelmiszerraktárakat károsítja, hanem akár az élő állatokat, a malacot, kacsát stb. is megtámadja.
Rágcsálásukkal akár elektromos vezetékekben is kárt tehetnek, az árvízvédelmi töltések biztonságát is veszélyeztetik.
Az elszaporodásukkal kapcsolatos igazsághoz azért hozzátartozik az is, hogy mi, magunk is jócskán hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a közterületeken minél több kártevő rágcsáló tűnjön fel. Mert nem kezeljük tudatosan az ételmaradékainkat, hiába tudjuk, hogy a háztartási ételmaradékok wc-be öntése nem jó, mégis sok háztaratásban ez a módja a nemkívánt maradék eltüntetésének. Továbbá szeretettel etetgetjük a kóbor kutyákat, macskákat vagy a galambokat, de ilyenkor gondolunk-e arra, hogy ilyenkor a nemkívánt kártevőket is etetjük…
Az ételmaradékok és az állati takarmányok tápok kezelése sem megfelelően történik, ha nem lezárt szemetesbe vagy konténerbe tesszük, akkor hamar felfedezik a remek élelemforrást.
Túlélés – rezisztencia és a patkányok
A kártevők gyérítése nem könnyű feladat, mert gyakran hallható az a panasz, hogy a rágcsálóirtó szerekhez „hozzászoknak”, megszokják a hatóanyagot, nem pusztulnak el tőle. Vagyis a megváltozott biológiai tulajdonsággal rendelkező egyedek túlélik a mérgezést, majd szaporodnak, ezt a tulajdonságot utódaikra is átörökítik. Ez annyira komoly probléma, hogy nyugati országokban rágcsáló rezisztencia akcióbizottság alakult. Mely valóban feltárt ilyen “túlélő” populációkat Nyugat-Európában.
Ez a rezisztencia azonban nagyrészt csak a régi hatóanyagokkal szemben érvényesül, amelyekből a patkánynak nagy mennyiséget kellett elfogyasztania az ölőhatás eléréséhez. A modern szerek használatakor ez a probléma nem jellemző. Csak tudnia kell a szakembernek, hogy milyen a szaporulat, mik a körülmények és az irtószer megválasztásával kapcsolatosban az optimális döntést ezen tények figyelembevételével kell meghoznia.
COVID és a patkány
A covid járványhelyzet is tartogatott érdekes jelenségeket külföldön (is). Eddig szokatlan nagyságrendben lepték el a rágcsálók a lakóhelyeket, ott is észlelték azokat, ahol eddig a jelenlétük nem volt tapasztalható. Ennek oka a karantén-intézkedések miatt kialakuló, a patkányoknál jelentkező táplálékhiány volt. Eltűnt a közterületekről a mérhetetlen ételmaradék, ezért az éhező állatok új élőhelyek után kutattak.
“Britanniában is tapasztaltak szokatlan eseteket, ijesztő történetről számolt be egy brit nő, akinek elmondása szerint több mint száz patkány rohamozta meg, amikor átsétált egy londoni parkon. A 43 éves Susan Treftub azóta nem is mer visszatérni az ealingi Blondin Parkba, mondta el a MyLondonnak. Állítása szerint egyszer csak annyit látott, hogy mozog a fű, majd egy csomó rágcsáló támadott rá. Az összetűzésben harapásnyomokat és horzsolásokat szerzett a lábain és a karjain. „Felkúsztak a lábaimon, le kellett őket rúgnom magamról. Már besötétedett, így nehéz volt látni, honnan jönnek” – mesélte a nő, aki addig is sokat járt a parkba, de addig egyetlen patkánnyal sem találkozott. A családosok figyelmét arra hívta fel, hogy különösen a gyerekekre vigyázzanak. A kerület polgármestere annyit reagált, hogy mindenki felelőssége az ilyen esetek megelőzése. Az átlagemberek azzal segíthetnek, ha a szemetet hazaviszik, vagy gondosan a kukába dobják, és nem etetik a galambokat, kacsákat, mókusokat, mivel a rágcsálók számára vonzóak az ételmaradékok.”
Robbanásszerűen megugrott a patkánypopuláció a briteknél 2020-ban, az állatok egyre gyakrabban jelennek meg a háztartásokban"
The Guardian.
Magyarországon a városokban az észlelések, és a bejelentések számát nézve is romlott a helyzet 2019 őszén és 2020 tavaszán, ősszel feltűnően sok lakossági megkeresés volt patkányirtás miatt. Általában az elhanyagolttá vált szomszédos telekről érkeztek a patkányok, ahol megszűnt az állattartás, tehát emiatt új élőhelyet kerestek. Ezt teszik, ha az életfeltételeik kedvezőtlenül alakulnak, ami lehet táplálékhiány, túlszaporodás vagy hőmérséklet-változás.
Csatornába szerelhető patkányfedél?
A brit szakértők szerint számuk körülbelül 25 százalékkal nőtt 2020-ban, amivel körülbelül 150 millióan lehetnek most már. A rágcsálók ellen egy macska sem jelent védelmet, mivel az óriásira nőtt példányok állítólag már lassacskán ugyanakkorák, mint a macskák.
Viszont a csatornákba szerelhető patkányfedél segíthet megelőzni azt, hogy felmásszanak a vécében. Ennek hiányában az is segíthet, ha a vécéülőkét lehajtják az emberek a dolguk elvégzése után, patkánycsapdákat helyeznek el a ház környékén, valamint nem hagynak szabadon élelmet – például a madáretetőkben – a lakhelyüknél éjjelre.
Megoldás a patkányok fogamzásgátlása?
Olvastunk már olyan szakmai cikkeket, ahol szóba került már, a fő probléma ezen állatok szaporasága, esetleg lenne erre olyan megoldás, amivel a szaporodásukat megakadályoznák. Az irtás helyett – mellett, hogy olyan fogamzásgátló anyagot kevernének a csalétekbe, amely nem öli meg a patkányt, de mondjuk csökkenti a reprodukcióját, sterilizálja, átmenetileg szaporodásképtelenné teszi.
Ezzel kapcsolatban folynak a kísérletek, ilyen szer már kapható az USA-ban, ám mivel fogamzásgátló anyagokat használnak, kérdés, hogy kialakulhat-e humán oldalról némi kockázat?
Az EU kerüli a rizikót, mire egy ilyen szer kereskedelmi forgalomba kerül, addigra általában megbizonyosodtak a humán toxicitás mértékéről, ami viszont akár évekbe is telhet.
Megjelent a patkányatlasz
„Patkánybejelentés szempontjából a tízezer lakosúnál nagyobb magyarországi települések húszas toplistáját Gyomaendrőd vezeti. Ha lakóhelye a térkép zöld színnel jelzett területén van, megnyugodhat. A vörös mező nem sok jóval kecsegtet. Patkányügyben a huszadik század közepén elterjedt vélekedés volt, hogy a világ nagyvárosaiban nagyjából annyi patkány él, amennyi ember, ezért Budapest esetében a statisztikák kétmillió rágcsálóval számoltak. De mivel ez nem hangzott túl jól, a ’70-es években a főváros a Bábolnai Fertőtlenítő Állomás közreműködésével 21 hónapig tartó patkánymentesítésbe kezdett, aminek a végén közzétett győzelmi jelentés szerint mindössze ezer rágcsáló maradt Budapesten. Valójában képtelenség teljesen megszabadulni ezektől a rágcsálóktól és napjainkban sincs olyan pontja az országnak, ahol ne észlelnének patkányokat. Miközben tény, hogy az egyes megyék, nagyvárosok között hatalmasak a különbségek patkányfertőzöttség tekintetében. – derült ki a most először elkészült országos patkánytérkép adataiból.”
Forrás: Index
Összeségében elmondható, hogy jó, ha tudjuk, hogy milyen kártevővel állunk szemben, tudnunk kell, hogy jelentős közegészségügyi veszélyt jelentenek, de komoly gazdasági károkat is tudnak okozni. Emiatt ellenük akkor is folyamatosan védekezni kell, ha jelenlétük éppen nem látható, ezzel ugyanis elejét lehet venni az elterjedésüknek.
Hogyan előzzük meg a nemkívánt rágcsálók betelepülését?
- Kezeljük tudatosan a felhalmozott élelmiszereinket és a hulladékainkat is, ne tápláljuk őket!
- Szüntessünk meg minden lehetséges fészkelő és búvóhelyet!
- Rendszeresen használjunk csapdákat, riasztószereket, esteleg mérgezett csalétket! Minden esetben jegyezzük meg az alkalmazott csapdák ható idejét és szükség esetén cseréljük őket!
Gyors szaporodásai képességük miatt, a kiirtásuk halogatása nem célszerű, mert idővel nehezebb és költségesebb folyamatot jelent. Cselekedjen azonnal!
A cikkhez használt források:
24.hu/elet-stilus/2021/07/25/no-szaz-patkany-tamadas-blondin-park/
index.hu/belfold/2021/06/28/kartevo-ragcsalo-patkany-eger-irtas/
ugytudjuk.hu/cikk/egeszsegugyi-gazmester-avatott-be-minket-a-patkanyok-titkos-eletebe
Wikipédia a szabad enciklopédia