Mit érdemes tudni a hangyákról?
A választ megtalálják az utolsó bekezdésben. Előtte nézzük meg, hogy mik az általános tudnivalók és a leggyakrabban feltett kérdések, amik a hangya irtás során felmerülnek.
A hangyáról:
Általánosságban elmondható erről a kártevőről, hogy míg odakint hasznos, idebent az otthonunkban kártékony, nem szívesen látott betolakodó. De tudni illik róla, hogy nagyon fontos és hasznos tagja az ökoszisztémának, mert komoly feladata van a talaj levegőgazdálkodásában (is).
Járatai készítésével fellazítja és szellőzteti a talajt, ezáltal segít a növények gyökereinek levegőhöz jutni.
A hangyakirálynő petéket rak, ezekből fajonként változó és a hőmérséklettől is függő idő múlva kelnek ki a lárvák. A lárvákat a dolgozók táplálják , majd azok bebábozódnak.
A bábok többnyire finom burokkal, úgynevezett kokonokkal veszik körül magukat. Ez lényegében egy burok, melyben, fajonként változó idő alatt alakulnak át a lárvák kifejlett alakjukba. A kokonokat a köznyelvben gyakran és tévesen „hangyatojásnak” nevezik.
A kokonok szállítása és élelem szerző tevékenységük végzése közben a hangya bizonyos növényfajok szaporodását is elősegíti azzal, hogy táplálékgyűjtés közben széthordja a növények magjait.
Jelző fajként is jellemezhetjük ezt a rovart, mert ha palántáinkat, és a kerti növényeink virágait ellepik a hangyák, akkor egészen biztosan gond van a levéltetű elszaporodásával. Ahol van levéltetű, ott biztosan szép számmal akad hangya is. A levéltetveket jószágként nevelgetik a hangyák, persze nem ok nélkül, mert ők egy mézharmat nevű cukros váladékot termelnek, ami nagyszerű táplálékul szolgál a hangyakolónia számára, így a két faj szimbiózisban él egymással.
A hangya irtás miért szükséges mégis?
Azonban, hiába hasznosak a természetben, a házban kártevőnek számítanak. Ha nem figyelünk a kezdeti apró jelekre, az elszórtan jelentkező kis kártevőkre, akkor igen könnyen és viszonylag rövid idő alatt nagy kolóniát alkothatnak.
Jelenlétük esztétikailag sem kellemes, mindenhova fel és bemásznak és bizony csípnek is, így akár betegségeket is terjeszthetnek és egyes fajok amortizálhatják a belső tereinket apró járataikkal.
A hangyák rejtett életmódot folytatnak, azok a példányok, akik a helyiségekben fellelhetőek, mindig a dolgozók. A dolgozók aktivitási idejük alatt folyamatosan élelmiszer után kutatnak.
Legtöbbször a házi hangyával, kis fekete hangyával és a gyepi hangyával találkozhatunk.
Hogy kerülnek hangyák az otthonomba?
Legkisebb rés és repedés is elég számukra a beltérre való behatoláshoz, általában a fal és padló találkozásánál lévő fuga-hézag a bejutási helyük. Kedvelt fészkelő helyeik a lakásban a fafelületek (parketta, lambéria) alatt, falakban, de kedvelik a konyhában a szemetes környékét, a kamrát is.