Darázscsípést követően kialakult életveszélyes állapot
2022 júniusában, júliusában egymás után bekövetkező esetekről és tragédiákról hallhattunk, amiket darázscsípés okozott.
Éppen ezért, úgy érzem erről a témáról ismét kell írnom, bár részleteiben ezeket már korábban többször érinettem. Rengeteget foglalkoztunk annak a hangsúlyozásával, minden kártevő esetében – például a hangyák irtása kapcsán– hogy a megelőző jellegű védekezés mennyire fontos!
Most a csípés esetében nézzük meg a megelőzés, a felkészülés a körültekintés fontosságát, bemutatva három pórul járt ember történetét, aki a darázs miatt kritikus helyzetbe került.
A bejegyzésünket frissítettük: 2022.10.18-án, az alábbi kapcsolódó cikkel:
Lódarázscsípés miatt egy férfi anafilaxiás sokkot kapott 2022.10.08-án!
Megint történt egy kellemetlen eset, ami ebben az esetben a lódarazsak támadásáról szólt. A Mátrában kiránduló házaspárra lódarazsak támadtak, 2022. október 8.-án Mindketten elszenvedték a csípéseket, sajnálatos módon a férfi anafilaxiás sokkot kapott. A hölgy telefonon tartotta a kapcsolatot a mentésirányítóval.
„A mátrai helyszín sajnos mentőautóval nem volt megközelíthető, ezért esetkocsit és mentőgépkocsit indítottak, illetve riasztották a miskolci mentőhelikoptert is. Mivel a közelben nem volt alkalmas leszállóhely, gyalogosan indultak megkeresni a beteget. A helikopter orvosa és paramedikusa találtak rá először és stabilizálták az állapotát. A földi mentőkkel közösen elvitték egy olyan területre, ahol már a helikopter is le tudott szállni, azzal szállították kórházba.”
Forrás: https://www.turistamagazin.hu/
Sajnos vannak olyan esetek, amikor a tragédia megtörténik. Ribarics Tamás esete..
„Kómába estem 07.10. napján 17:30 órakor. Egy kis darázs csípése miatt kerültem ebbe a szorult helyzetbe, hogy a testemet nem engedi szabadon valami sötét erő, nem tudok felébredni, beszélni, gitározni, zenélni”
írta ki egyik ismerőse a zenész, Ribarics Tamás, nevében a Facebook-oldalán
Részleteket itt olvashatnak:
https://www.facebook.com/tamas.ribarics/posts/5282513571786793
https://hvg.hu/elet/20220718_Darazscsipes_miatt_komaba_kerult_az_ismert_magyar_rockzenesz
„13 napig küzdött, hogy legyőzze a csípés következtében kialakult kritikus, kómás állapotot.”
Sajnos a szervezete feladta harcot….. Őszinte részvétem!
https://24.hu/kultura/2022/07/23/meghalt-ribarics-tamas-darazscsipes-koma/
Szerencsére vannak olyan esetek is, ahol a környezetünkben lévő személyeknek és a szakszerű gyors segítségadásuknak köszönhetően az életveszélyes helyzetek megoldódnak.
A második eset: egy darázs csípése váltott ki allergiás reakciót egy kisfiúnál az aligai strandon
A kisfiú a csípés után került veszélyes állapotba, amely a meglévő allergiája miatt, – értehtő módon – nagy ijedtséget váltott ki a szülőkből. A mentők szakszerű és gyors helyzetkezelésének köszönhetően a fiúcskával minden rendben.
A részleteket itt olvashatja:
A harmadik eset: amikor egy tapasztalt anyuka és még sok ember összefogása győzött!
„A fémdobozban nem láthatta, hogy két kortyolás közben két darázs is belerepült az italába, amelyet ő azonnal le is nyelt. A darazsak megcsíphették a nyelőcsövét, ami azonnal allergiás reakciót váltott ki, a torok felduzzadása miatt pedig kezdett elzáródni a levegő útja. A gégemetszés elől éppen megmenekült a fiatal nő a hatékonyan fellépő és minden segítséget megadó szemtanúknak, a gyorsan reagáló, minden élethelyzetben orvosként viselkedő szomszéd és a mentő hathatós beavatkozásának hála, de szívmasszázst kellett rajta alkalmazni, és olyan külső jeleket produkált, melyek komoly aggodalmakra adtak okot.”
Dívány
A részletek itt olvashatóak:
https://divany.hu/testem/darazscsipes-mentohelikopter-strandolas/
Ahhoz, hogy egy súlyos, darázs által okozott csípést felismerjünk, érdemes megtudnunk, hogy honnan lehet észrevenni az anafilaxia tüneteit.
Mit jelent az Anafilaxia, ami darázscsípés után is jelentkezhet?
A legsúlyosabb, életveszélyes, akár végzetes kimenetelű allergiás reakció, mely során a szervezet keringése pár percen belül összeomlik.
Milyen tünetei lehetnek egy csípés esetén az allergiás reakciónak?
A csípést követően a tünetek felnőtteknél és gyerekeknél eltérőek lehetnek.
Felnőtteknél, a rovarcsípést követően fellépő anafilaxia leggyakrabban angioödémát, szédülést, nehézlégzést, torokszorítást, rekedtséget és eszméletvesztést okoz.
Gyerekeknél is vezető tünet a csalánkiütés/angioödéma, ám náluk gyakran csak a bőrtünet is utal a súlyos állapotra. Nehézlégzés, fulladás, torokszorítás és rekedtség, ritkábban szédülés és eszméletvesztés jelzi az anafilaxiát.
Általános elmondható, hogy a beteg, röviddel a rovarcsípés után (2-30 perc) szédülést, erős szívdobogást érez, sápadt, verejtékezik, esik a vérnyomása. Mellkasi szorító érzés, ajak, arcduzzanat is kísérheti az előbbi tüneteket, nyelési nehézség, hányás alakulhat ki.
Ilyen esetekben a beteg életveszélyben van, azonnali sürgősségi orvosi ellátásra van szükség, melynek során ingravénás gyógyszerekre, szükség esetén újraélesztésre is szükség lehet. Ha a csípésre helyi allergiás reakció alakul ki, antihisztamin tartalmú gyógyszerek felírása történik.
Fontos a tünetek gyors felismerése, mert egy – két perc késedelem is egy ember életébe kerülhet!
A következő tünetekről ismerhető fel:
- duzzadt (ödémás) nyelv, nyelési nehezítettség, rekedt hang vagy folyamatos köhögés
- légzési problémák (nehézlégzés, sípoló légzés, folyamatos köhögés)
- alacsony vérnyomás, sápadtság, ájulás
- Időnként a hirtelen jelentkező csalánkiütés és az állandósult gasztrointesztinális tünetek (görcsös hasi fájdalom, hányás) jelenléte is utalhat anafilaxiára.
Azonnal orvost kell hívni!
Fontos! A csípést követő allergiát diagnosztizáló orvos, minden esetben elkészíti azt az akciótervet, amely személyre szabottan tartalmazza a tennivalók leírását és a beadandó gyógyszerek nevét, illetve azt is, hogy milyen esetben van szükség sürgősségi ellátásra.
Ebben az esetben receptre írja fel a háziorvos, gyermekorvos vagy az allergológus a patikában kiváltható ellenszérumot. Ennek mindig ott kell lennie a darázsak csípésére allergiás beteg táskájában, amit vészhelyzetben a fertőtlenítő spray használata után a combba kell beadni. Ezt nem lehet elhibázni, így a bajba került ember megmentheti a saját vagy épp a hozzátartozója életét.
Melyik ez a vényköteles, darázsak csípése utáni életmentő készítmény?
Az Epipen:
Epipen nem csak ételallergia hanem darázscsípés allergia esetén is segít!!!!
Ez egy kész kiszerelésű, önadagolós adrenalin injektáló toll.
A darázs csípése esetén, két mozdulattal, könnyen élesíthető.
Akár ruházaton keresztül is be lehet adni, ezt az életmentő adrenalint.
Darázscsípés-re súlyosan túlérzékeny egyéneknél az Anapen és Epipen ajánlott, az ampullás Tonogen-nel szemben, mivel gyorsabban beadható.
„Az injekcióból mindig kettőt kell venni, és darabja eddig 16-20 ezer forintba került, vagyis nagyon megterhelte azoknak a pénztárcáját, akik hajlamosak voltak az allergiás rohamokra. A jövőben azok, akiknek korábban már volt anafilaxiás sokkjuk, ingyen kaphatják meg az életmentő injekciós tollakat, akiknél pedig fennáll a súlyos allergiás reakció kockázata, azok 70 százalékos kedvezménnyel vásárolhatják meg az eszközöket.”
Telex
Mi a fenti esetek tanulsága?
A megelőzés, a felkészülés, a körültekintés, amit megtehetünk:
- Édes italokat, süteményeket ne hagyjuk szabadon, zárjuk el ezeket a termékeket (is)! Ha a természetben étkezünk, mindig figyeljük meg az ételt, italt, hogy nincs-e benne méh, vagy darázs. Legyünk körültekintőek, szó szerint! Nézzük meg, miből iszunk és még a falatokat is, mert a dinnyefalatkán is lehet darázs…. És természetesen, a közös szabadtéri piknik során, hívjuk fel erre a környezetünkben mindenki figyelmét!
- Ha kirándulni készülünk, ne viseljünk nagyon színes, pl. sárga színű pólót, nadrágot, mert ez a szín vonzza a darazsakat (más rovarokat is), ha lehet ne használjunk parfümöket mert ez is ilyen hatást válthat ki.
- A „darázs szezonban” kerüljük a mezítlábas sétákat, vagy nagyon nézzük meg hova lépünk. Ez a strandon a medencéknél, szabadtéri starndokon, tavak, folyók közelében is fokozatottan igaz!
- Ha a darázs a közelünkbe repül, ne hadonásszunk, ne csapkodjunk!
- Ha méhkaptárat vagy darázsfészeket találunk, ne nyúljunk hozzá, semmiképpen se piszkáljuk! Ennek eltávolítását bízzuk az ebben jártas rovarirtó szakemberre.
Fontos, hogy, őrizzük meg a nyugalmunkat, mert így jobban tudunk segíteni!
Ha észleltük a fent részletezett tüneteket, azonnal kérjünk orvosi segítséget!
Remélem, hogy ezzel a leírással is hozzájárultam ahhoz, ha netalán egy ilyen kritikus helyzetben lévő személyt talál az olvasó, akkor higgadtan tudja majd tenni a dolgát, gyorsan felméri a helyzetet, azonosítja a tüneteket és kéri az orvosi segítséget!
Forrás: A megadott linkekeken kívűl a Házipatika weboldala.