Miért fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a darázs fajták között?
Darázs infók kövezkeznek:
Erre a válasz, hogy azért (is), mert például van közöttük olyan faj, mint a törősdarázs, ami szelíd és semmilyen veszélyt nem jelent sem emberre, sem azok haszonállataira.
DE sajnos a darazsak esetében vannak igenis veszélyes fajok, amelyek súlyos egészségügyi károsodást tudnak okozni nekünk (hosszabb-rövidebb ideig), ezért időben fel kell ismerünk őket. Pontosan kell tudnunk azt is, hogy mikor kell szakértő segítségét kérni a gyors eltávolításukhoz!
Életet menthet a gyors reakció, de itt is fontos természetesen a megelőzés. Mert a gyanús jelekre mindig figyelni kell! Ha például egy nagy rovarok által épített fészek vagy szokatlanul sok darázs van az otthonunk közelében – hiába van „szezonjuk, de a mennyiségük eltér a megszokottól – cselekednünk kell!
A darázs fészek:
Nem biztos, hogy ott a fészek, ahol repkednek a darazsak, mert az lehet a szomszédban, vagy akár pár száz méterre is. A kartevőirtás a fészek irtására irányul, a felderítő, gyűjtögető darazsak irtására nem.
A gyűjtögető – felderítő darazsak repkednek körülöttünk
Amikor felderítik az élelem forrásukat, akkor ehhez a szaglásukat használják. Ha a cukros illatot éreznek, pl. üdítőben, akkor arra bizony azonnal rárepülnek. Bár a darazsak a felderítésről nem számolnak be fészektársaiknak, mint a méhek – ezt számos kutató cáfolja mostanában – ha egy darázs hordani kezdi a süteményt vagy éppen a rántott húsit, akkor ott rövidesen egyre több darázs jelenik meg.
Tehát magunknak kell gondoskodnunk arról, hogy a számukra oly vonzó cukros, lédús ételeket, gyümölcsöket és italokat gondosan el vagy lezárjuk.
Figyeljünk arra is, hogy ha van a kertünkben kertitó, medence vagy bármilyen víz, akkor arra is örömest rámennek ivás és hűsölés céljából. A tetves fa is vonzza őket, mert ez potenciális élelem forrás lehet nekik, illetve fészekanyag gyűjtés címén a kezeletlen deszkák is hasznosak lehet számukra. A májustól késő őszig tartó szezonban fokozottan figyeljünk ezekre a területekre!
A darázs csípése
A darázscsípés okozta balesetek megelőzésének elkerülése érdekében, tájékozódnunk, szerezzük meg egy kártevőirtó szakember telefonszámát, hogy ha baj van, akkor legyen, akihez fordulhatunk.
A darázs fullánkja: a fullánk hosszú evolúciós út során lett a peték lerakását szolgáló tojócsőből méregmiriggyel kapcsolt félelmetes védekező- és támadófegyver. Rendkívül figyelemre méltó szerkezet.
A darazsak mérge összességében lúgos kémhatású, így a szúrás helyén kialakuló gyulladás savas kémhatású anyagokkal (pl. citromlé) mérsékelhető. Ezzel szemben a méhek mérge savas, így lúgos kezelés ajánlott (pl. szódabikarbóna).
Ezen rovarok ellen súlyos – közvetlen életveszélyes – esetben a tűzoltók beavatkozására is szükség lehet. Ez akkor szokott előfordulni, ha közterületen, óvodában, iskolában stb. telepednek meg nagy számban a darazsak vagy méhek. Amennyiben közvetlen életveszély nincs, méhbefogást végző méhészek, rovarirtó szakemberek minden esteben megfelelően tudják kezelni a helyzetet.
Biztosítás darázsfészekirtásra? Van ilyen is?
És a válaszunk, igen, van.
„A Generali megtéríti a darázsfészkek eltávolításának költségét.”
A K&H Bank oldalán is van lehetőség darázsfészekirtásra biztosítást kötni.
Ma már szinte minden területet lefed a biztosító cégek ajánlata, nem kivétel ez alól a darázsfészekirtás sem. Viszont csak abban az esetben fizet a biztosító, ha a műveletet szakképzettséggel és erre vonatkozó tevékenységi engedéllyel rendelkező rovarirtó végzi.
A darázsirtást mindenképpen jobb a profi szakértőkre bízni, mert a darazsak veszélyesek, főleg, ha a fészkük bolygatásáról van szó!
Mi méhészruhát viselünk, nem kockáztatunk. Munkánk során nem bontunk falat, széldeszkát, fókuszban az érték megóvás és a költséghatékonyság!