Ez a bejegyzés azért készült, mert köszönhetően a jó időnek is, az őszi hónapokban megint többször találkozhatunk kártevőkkel. Megjelenhetnek ismét a kertekben, így a kérdés jogos, milyen darázscsapda a legalkalmasabb, hogy a kis létszámú kártevővel elbánjon. Van-e ezek közül olyan megoldás, ami csak a darazsaknak árt, viszont megóvja a méheket?
Az ilyen ritkán és kis számban előforduló darazsak befogására lehet megoldás a darázscsapda. A darázscsapda lényege, hogy ezeket a kósza darazsakat magukhoz csalják, elpusztítsák. Használatuk egyszerű, akár házilag is könnyedén elkészíthető.
Rengeteg cikket lehet látni, ami a műanyagflakonból készült házi „sör+cukor+szörp+víz+etc.”, valamilyen arányú keveréket ajánl a kártevők ellen, ezért mi, most erről nem is írunk.
Amire érdemes odafigyelni, hogy a csapda a benne lévő csalétek vonzó hatásánál fogva, ne „csaljon” a házunkhoz még több darazsat.
Fokozottan ügyeljünk arra is, hogy a kihelyezett darázscsapda ne vonzza a méheket!
Felmerült ismerőseim körében is a kérdés, hogy rendben, hogy védekezünk ezzel az édesszirupos csalikeverékkel a darázs ellen, de mi van akkor, ha a méheket pusztítja el a csapdánk? Illetve létezik-e olyan csapda, ami csak a darazsaknak árt, a méheknek nem?
Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ adjunk, vizsgáljuk felül a piacon kapható (vagy könnyen házilag is elkészíthető) darázscsapdákat (a teljesség igénye nélkül a leggyakrabban használt, négy darázsirtási technikát írtam le), ezek lehetnek
- Tartályos – flakonos csalogató szirupos csapdák
- Spray formátumú irtószerek
- Ragasztós rovarcsapdák
- Elektromos darázsriasztók
A flakonos darázscsapda
Ennél a darázscsapdánál az elv az, hogy adott egy műanyag palack (házilag készült műanyag palackból-vagy vásárolt darázscsapda, ami általában műanyagból van, de lehet üvegből is) amibe édes szirup jellegű folyadék kerül, ami vonzza a darazsat, majd a darázs ebbe bele tud mászni, de ez egy zsákutca számára, mert kifele már nem tud kijönni. Így megfullad…
Spray, aeroszol formátumú boltban kapható irtószer
Lemegy az ember a boltba, megveszi és a leírást követve alkalmazza a szert. Itt az elv az, hogy 4-5 méterről permetezni kell vele a darázs vagy lódarázs fészkeket. A készítmény azonnal hat, és még a permetezés után napokkal is kifejti hatását.
Ezzel a problémám az, hogy minden szakmai tudás, a kártevők viselkedésének ismerete és védőruha használta nélkül meg kellene közelíteni a fészket……ebben műveletben azért elég sok potenciális veszélyforrást látok (az emberre nézve, persze).
Ragasztós rovarcsapda készlet
Általában több ragacsos lap van egy csomagban, amiket fel kell lógatni a sárga fekete csíkos ki kártevők lelőhelye közvetlen közelében, a rovar rárepül vagy hozzáér a szárnya és beleragad ebbe a ragasztós anyagba, onnan élve már nem kerül ki.
Elektromos - ultrahangos darázsriasztó
Ez inkább egy távoltatartó, preventív jellegű védekezés, inkább elriasztja a kártevőket, a darazsakat. A működési elv az, hogy a készülék ultrahangos hullámokat képez, melyet az ember nem érzékel, tehát a készülék hangja nem zavaró. Ellenben hatékonyan elriasztja a rágcsálókat és rovarokat. Az ilyen eszközök univerzálisak, és széles körben használják a ellenük is.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy mi még nem tudunk olyan ultrahangos riasztóról, ami 100% hatékonyságot biztosít.
Várjuk véleményüket, tapasztalataikat, visszajelzésüket ezzel kapcsolatban!
Most vegyük sorra a csapdákat a méhek szempontjából
A flakonos darázscsapda és a méhek ☹
Sajnos azok többsége, aki kipróbálta ezt a módszert, hogy szirupos édes csali anyagot öntött a csapda tartályába, már látott elpusztult méheket az egyéb kártevők, darazsak stb. mellett.
NEM JÓ. Vannak, akik azt javasolják, hogy egy kevés mosogatószer, egy kis alkohol, vagy egy kis ecet a szirupba már távol tartja a méheket. Nem győzött meg engem.
Spray, aeroszol formátumú boltban kapható irtószer
Mivel ezt közvetlenül a darázsfészekbe kell fújni, nem veszélyes a méhekre. Persze ez csak akkor igaz, ha az emberek nem keverik össze a darázs fészkét a méhek fészkével! Ehhez adunk itt egy kis segítséget:
Mi különbség a darazsak és a méhek fészkei között?
A méhek és a darazsak nem állnak egészen közeli rokonságban egymással, de életmódjukban mégis meglepően sok párhuzam alakult ki.
A társasdarázsfélék a méhekhez hasonlóan sejtekből álló fészket építenek a lárváknak, de nem viaszból, hanem agyagból vagy papírszerű anyagból. A papírkészítő darazsak a fát nyálukkal péppé rágcsálják, amely aztán kemény, pergamenszerű anyaggá szilárdul. Ebből az anyagból jóval könnyebb szerkezetű fészket építenek, mint a mézelőméhek a viaszból.
Ragasztós rovarcsapda készlet ☹
Ez minden szárnyas rovart elpusztít, amely a vonzáskörébe kerül és beleragad. Így a méheket is elpusztítja.
Elektromos - ultrahangos darázsriasztó a méhek védelme szempontjából
Ismétlem, amit fent írtam, ez inkább egy preventív jellegű védekezés, ami távol tartja a kártevőket és nem pusztítja el a méheket sem.
Amikor elkezdtem ennek a témának utánajárni, találtam egy nagyon érdekes, a cikkemhez szorosan kapcsolódó termékleírást, ezt szeretném most megosztani Önökkel:
Ez a termék a VespaNo
„A MÉHEKET VÉDŐ DARÁZSCSAPDA! Hatékony darázscsapda 200m2 területre. A darázscsapda speciálisan úgy lett kifejlesztve, hogy a méheket ne kapja el! Méhészeknek is ajánljuk. A VespaNo darázscsapda a Kerbl több mint kétéves fejlesztése. A fejlesztés alatt különösen az alábbi két szempontot vették figyelembe: 1.) Speciális forma, mely nagyszámú fogást biztosít. Kifejezetten darazsakra ajánljuk, de a legyeket is megfogja. 2.) Abszolút védelmet ad a méhekkel szemben a méhészek 30 éves tapasztalata alapján fejlesztették ki. A speciális bemeneti nyílásnak köszönhetően a méhek nem mennek be a csapdába, viszont a darazsak igen. A termék jellemzői: – abszolút védelmet ad a méheknek • Rendkívül sok, átlagon felüli számú darazsat és legyet képes megfogni, minden rovart befogható vele, ami cukorral vagy más édes csalival befogható. • Időjárásálló műanyag UV védelemmel. A műanyag darázscsapda nem fog széttöredezni a naptól, így hosszú éveken át használható. • Akár 200 m² területi lefedettség. Helytől is függ, illetve a csalianyagtól is a hatékonysága. • Rendkívül könnyen használható és könnyen tisztítható. Használati javaslat: a darázscsapdához nem tartozik csalianyag. Mi a hatékony csalogató hatás érdekében a termékhez speciális daráscsalit ajánlunk. (Nectar darázscsali, Natural Control darázscsali…) Alkalmas lehet még cukros víz, esetleg egy kis kóla is.”
www.rojaker.hu
Szóval itt ennél a VespaNo csapdánál már a cukros, szirupos csalogató oldat is elfogadható, hiszen a méhek a kialakítása miatt, ebbe nem mennek bele. 😊
Összeségében elmondható, hogy érdemes ezzel a termékkel és egy ultrahangos riasztó beszerzésével felvenni a harcot ellenük, a méhek megmentésének az érdekében.
Még egy fontos dolog az otthoni darázsirtással kapcsolatban
A darazsak mellett a méhektől is megijedhetnek azok, akik nem ismerik fel a különbséget köztük. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy melyik rovar telepedett meg a kertünkben, akkor inkább kérjük ki egy rovarírtó szakértő vagy egy méhész véleményét, mielőtt nekiesünk az irtásnak!
Ha szakemberek méhrajt találnak, azt természetesen megpróbálják megmenteni.
A méhek irtásától minden jó érzésű ember elhatárolódik!
A méh befogásához méhészt kell hívni, a folyamat általában fél óra alatt lezajlik, vegyszer használata nélkül történik, és teljesen veszélytelen az ott tartózkodó emberekre, állatokra nézve. A méhrajt egy hónapra karantén alá veszik, majd egy méhészetben élhetnek tovább. Ők is a természet parányi kincsei.
Sajnos vannak olyan esetek is, amikor a méhészek a méhraj begyűjtését nem tudják vállalni, amennyiben az megközelíthetetlen helyen van és már régóta beköltöztek (pl. ilyen lehet a kémény).
# Darázscsapda ProTipp
Melynek a célja az álca és a megtévesztés! Nem állítom, hogy 100%-os a hatása, de érdemes kipróbálni!
A csapdához csak egy papírzacskó kell!!
Fújjuk fel a papírzacskót, tömjük ki vattával vagy összegöngyölt újságpapírral és akasszuk fel arra a helyre, ahol már korábban volt darázsfészek. Amikor a felderítők meglátják a kaptár jellegű készítményünket, hamar tovább állnak, mert úgy érzékelik, hogy ez egy másik család fészke.
Természetesen ez nem 100%-os módszer, előfordulhat, egy másik darázsfaj esetében, hogy nem számít az, van-e ott már meglévő fészek – és odaköltöznek.
Várom a véleményeket az Önök által kipróbált darázscsapdákkal kapcsolatban!
Forrás: Wikipédia a szabad enciklopédia