Hangyák ellen a kertben ajánlunk ebben a bejegyzésünkben néhány tippet
Végre kisütött a nap, itt a jó idő, élvezhetjük a teraszon a napsütésben elfogyasztott kávénkat egy kis süteménnyel.
Egy pillanatra lerakjuk a ropogtatnivalónkat vagy a kávéscsészénket, és a szemünk sarkából látjuk, hogy szinte azonnal, egy fekete kis rovar mászik a poharunk szélén, a másik pedig majszolja a süteményt helyettünk.
Leterítjük a fűre a takarónkat, hogy egy nehéz nap után elnyújtózhassunk a kertben, épp békésen elszenderednénk, amikor a hangyák idegesítő, csiklandozó mozgását érezzük a bőrünkön, vagy rosszabb esetben, már a pólónk alatt.
A veteményesünkben szintén problémát jelenthetnek, mert szeretik a cukros, édes dolgokat, ezért előszeretettel rágják meg a gyümölcseinket. Ami akkor nem lenne zavaró, ha csak a földre lehullott termést dézsmálnák meg, de felmásznak a fákra és az ép gyümölcsöket is eszegetik.
A kertben általában a fekete hangya telepszik meg, több ezer fős kolóniában él a föld alá vájt üregekben. Szereti a meleget és a szárazságot, amikor a felső talajréteg kiszáradt, szinte repedezett.
A hangyák jelenléte mindig egy intő jel a kertünkben, amire érdemes odafigyelnünk.
Ez ugyanis azt jelenti, hogy a gyümölcsfáinkon sok a levéltetű, a tetves növény kimondott hangyamágnes. A hangya és a levéltetű szimbiózisban élnek, ugyanis a hangyát a levéltetű által kiválasztott mézharmat vonzza. Szívesen fogyasztják ezt az „édességet”, ezért azok potrohának „masszírozásával” még intenzívebb mézharmat kiválasztására serkentik őket.
A hangya hálás ezért a csemegéért, ezért a hangyák segítik a levéltetveket abban is, hogy a természetes ellenségeiket a katicabogarat, a zengőlegyet elűzzék.
Amennyiben levéltetvek vannak a zöldséges veteményünkben, vagy a gyümölcsfáinkon az azt jelenti, hogy a fáradságos munkával vetett magjaink vagy ültetett palántáink pusztulásra vannak ítélve. Azért, mert a levéltetvek az új, kicsi hajtásokon, virágokon, és a növényeink termésein szívják magukba azok nedveit.
Ennek hatása nyomán a levelek bepöndörödnek, a hajtások elsatnyulnak, a levelek és a termések eldeformálódnak, a levelek megsárgulnak, elhalnak, lehullanak. Az is tudvalevő, hogy a növényekre veszélyes vírusokat terjesztenek, a hangyák gyakran egyik növényről a másikra viszik át őket, így közvetve a vírusok terjedésért is felelősek.
Hangyák írtása a kertben vegyszer nélkül, ha a fa törzsén és a levelein van sok kártevő:
Ez a tégely olyan hatóanyagot, azaz enyvet tartalmaz, amit a fa kérgére kell kennünk, és ebbe beleragadnak a hangyák, nem tudnak felmászni a termésig.
Hangya ellen a fákon hatásos szer:
Hangyák ellen hatékony szer a kertben Raupenleim grün.
A tennivalónk a hangyaírtóenyvvel:
- Kell hozzá egy tiszta, még nem használt ecset vagy valamilyen spatula, (mi az 5-ös ecsetet fogtuk be erre a célra).
Maga a szer ragacsos, hiszen ebbe ragadnak bele a hangyák, ezért az ecsetet használat után azonnal érdemes elöblíteni.
Nincs más dolgunk, mint felkeverni az anyagot és lekenni vele a kezelendő fa törzsét 8- 10cm-es szélességben, kb. 2-3 mm vastagon.
- Szükséges mennyiség: 450 g/m2.
Nagyon ügyelve arra, hogy amennyiben ki van kötve a fa, karózva van, vagy bármilyen zsinór, vezeték elhalad a fa mellett úgy, hogy az a fához hozzáér, akkor azt is le kell kezelnünk. Hiszen minden lehetséges utat el kell zárnunk a hangyák elől, hogy a lombkoronához eljussanak a kártevők.
A nagy esőzések után érdemes egy ismétlő, vékony rétegű felkenés a fák törzsén, akár a korábbi kezelt területen.
A magaságyásban mit tehetünk a hangya ellen:
Több kert tulajdonos keres fel minket, azzal a problémával, hogy a magas ágyásában elszaporodtak a hangyák, minden paprika és paradicsompalántán mászik minimum 12 -15 darab.
Palántázás előtt, amikor még üres az ágyás:
Hatásos megoldás lehet, a boly forró vízzel való leöntése.
Érdemes a magaságyások széleit valamivel (én egy kis ásóval szoktam) megkapargatni, mert a szélekre teszik fel a hangyák a kokonokat, azaz “hangyatojásokat”. Ezeket az asóval szedjük ki a földből.
Ha a földben találjuk meg a járatot, ahol mozgolódnak a hangyák, akkor a hangyabolyra kell önteni az első adag, legalább 5 liter forró vizet. Ezután fel kell túrni a földet, a bemeneti nyílástól lefelé, legalább 25 cm mélységig, mert a tojások a föld alatt, kb. ebben a mélységben vannak. Ilyenkor a járatokat, a rovarokat és a tojásokat is meg kell semmisíteni, úgyhogy ide jöhet a második adag forró víz. Fel kell ásni a földet, érdemes ellenőrizni, hogy meddig építették ki a fészküket. Ahol járataik vannak, ott a teljes területet le kell forrázni.
Majd másnap, pótoljuk a kivett földet, és mehetnek helyükre a palánták.
Mit lehet tenni ebben az esetben, ha már palánták vannak az ágyásban és a növényeken másznak a hanygyák és tele van levéltetvekkel a palánta?
Ilyenkor javasoljuk, hogy ellenőrizzék a palánták levelének az alsó részét, főként a friss hajtásokat, hogy vannak -e rajta levéltetvek. A válasz a legtöbb esetben: igen, vannak.
Ekkor, sajnos a levéltetvekkel kell először megküzdenünk, mert a hangyák elsősorban miattuk mászkálnak a paradicsompalántáinkon.
De sebaj, mert van egy otthon elkészíthető fegyverünk és egy bevált házi praktikánk.
Az irtószer keverék:
- 3,5 % -os zsíros tejből 0,2 dl-hez, adunk
- 0,1 dl vizet.
Ezt a keveréket jól összerázzuk egy peremet szóróban és lefújjuk vele a palántáinkat.
A levelek alsó részeit is kezeljük le, mert a tetű itt, illetve a virágok alatt bújik meg.
A fokhagyma is kitűnő fegyver, érdemes pár kicsírázott gerezdet a beteg növény mellé a földbe beültetni. Mivel a gyökereken felszívódó aromától irtóznak a tetvek, kerülni fogják az ágyásunkat.
Ezzel a művelettel arányosan csökkeni fog a hangyák száma is.
Hogyan távolíthatók el a hangyák a kertből vegyszermentesen?
Találtunk a Kisvakond YouTube-csatornáján egy házilag elkészíthető szert, ami vegyszermentes permetszer a tetvek ellen!
Ami kell ehhez a bió permetszerhez:
Egy nagy marék levágott paradicsomlevél, amit berakunk egy aprítógépbe, majd félig felöntjük vízzel, és 24 órát hagyjuk állni.
Egy 2 literes kézipermetezőbe beleöntjük, de előtte mindenképpen le kell szűrnünk, mert eldugulhat a fújóka. Természetesen, nem muszáj aprítógépet használnunk, késsel is lehet vágni!
Ha kipróbálták, osszák meg velünk a tapasztalataikat, várjuk visszajelzésüket a hozzászólásoknál!
Természetesen módszerek a hangyák ellen
A hangyák nem szeretnek bizonyos növényi illatokat, ha meg tudjuk oldani, ültessük el ezeket a növényeket kertünkbe, ilyen például:
- a kakukkfű,
- a levendula,
- a zsálya is.
Készíthetünk különféle csalétkeket is, olyan anyagokból, melyeket a hangyák nem tudnak megemészteni, viszont egyáltalán nem mérgezők. Például:
- kávézacc,
- fahéj,
- sütőpor.
Ezek elkeverése egy kis cukorral, majd a csalétek kiszórása szintén segítségünkre lehet.
Permet készítéshez, pár csepp (10-14) illóolajra, – ez lehet borsmenta, fahéj vagy levendulaolaj – egy kis vízre és egy kevés ecetre lesz szükségünk.
Melyekkel bepermetezhetjük azokat a területeket, amelyektől távol szeretnénk tartani a hangyákat. Például:
- negyed csésze víz
- negyed csésze ecet
- 14 csepp illóolaj
+1 Tipp: A kiszáradt, nem művelt, meleg talajban érzi jól magát a hangya. Ezért, rendszeresen öntözzük a kertünket, mert a nedvességet nem szeretik, az ilyen helyen nem telepednek meg.
Reméljük, hogy sok hasznos információt kaptak a kerti hangyamentesítéshez!
Hasonló cikkeink a témában: